Svoboda-vs.-Zodpovědnost-906x759
Share on facebook
Share on twitter
Share on google

Zdravím Vás,

dnes bych rád napsal o tom, co mnoha lidem ve vztazích vrtá hlavou. Rodíme se jako svobodné bytosti. Postupem času od rodičů, přátel nebo společnosti přicházejí podmínečné stimuly.

Často tak končíme „připoutáni“ k druhým, ať se jedná o jakýkoliv vztah. Mým tématem je vztah partnerský. Ale i v zaměstnání, rodinách, prakticky kdekoliv to je podobná past. Po čase přichází naopak snaha, potřeba či nutnost „vytrhnout“ se a hledáme osvobození.

Ale proč se to děje? Že se vědomě, častěji však nevědomě přimkneme k někomu tak, až stojíme velmi těsně. A že ta osoba je nám blízká? O to větší zatížení a podmíněnost vzniká…

Důvodů, proč se to děje je mnoho. Třeba proto, že je to norma. Jste partneři nebo manželé, tak sdílíte a děláte vše spolu! A taky se to zdá přirozené. Jistě, v momentě, kdy partnera, partnerku milujete… A samozřejmě opačně. Jen by to měla být bezpodmínečná láska. Která ovšem „říká“ partnerovi ANO na vše, co chce. Protože to je růstová energie. Jistě, její protipól je zodpovědnost. K té se ale ještě dostaneme.

Zhruba před rokem měl premiéru český film Teorie tygra. Konkrétně ženy v tom filmu vždy věděly o svých manželech víc, než oni sami o sobě. I to, co mají dělat, jak se chovat, prostě vše! Ano, to je ten moment, kdy jsme tak blízko, až to „zabíjí“. Jenže, v partnerském vztahu je třeba si vymezit svůj dostatečný prostor. Jinými slovy, být SVOBODNÝ.

Svobodu jistě máme jako vysokou hodnotu. Naše generace (mně je 45 let) a předchozí nebyly v něčem takovém vychovány. Prostě jste život měli „nalinkovaný“. Kdo viděl Jak básníkům chutná život, ví o čem píšu :-). Rodiče (a jejich rodiče…) vychovávali podle svých představ, zkušeností, přesvědčení, norem.

Další způsob ztráty svobody? Bez druhého si nedovedete představit být. Co být, bez něj nemůžete existovat! Vzorců, na jejichž základě se toto děje je mnoho. Na rozdíl od prvního způsobu se tady svoboda získat nedá, nebo velmi těžce. Je to prostě závislost. Zdálo by se, že závislost je jednostranný počin. Jenže „potřebují“ se obě strany.

A to je zase o jistých modelech výchovy, „pravd“ a přesvědčení, podobně jako v prvním případě. To ale není moje parketa, neřeším, kde v minulosti vznikly „problémy“. Protože KAŽDÝ z nás MŮŽE. Jde jen o to – UVĚDOMIT si to, CÍTIT to,  CHTÍT to, DĚLAT to! Změnit svůj život z nevědomého na VĚDOMÝ… S tím nutně přichází potřeba vyšší SEBE-HODNOTY a také SVOBODY!

No a tak dříve či později u nás všech, nebo většiny přichází „probuzení“. Cesta k hodnotám výše uváděným je u každého různě dlouhá a silná. Ale co by jsme pro svobodu nepodstoupili… Většina z těch, co opravdu chápou význam, smysl této hodnoty tak přichází i její opak. Je to jako jedna tyč s dvěma konci: na jedné straně svoboda, na druhé již zmíněná ZODPOVĚDNOST!

Uvědomění si JEDNOTY všech a všeho. Kde žijeme, s kým, jak… Jaká má být naše cesta? Co máme předat, vykonat, zbudovat, koho inspirovat či potěšit, komu pomoci… Přicházejí různé myšlenky, pocity, činy. A jak si uvědomujeme možnosti SVOBODY, začneme si uvědomovat i tu ZODPOVĚDNOST.

A to je ta věčná rovnováha a harmonie našeho života. Nebo aspoň já myslím, že k ní máme směrovat. Ať se Vám to daří co nejlépe. Přeje

HONZA 🙂

Odebírejte můj newsletter

Zadejte email a buďte upozorněni pokaždé, když vyjde nový článek!

Sdílejte

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Odcházíte? Je tu eBook
ZDARMA JAKO DÁREK

Co potřebuješ, abys byl pro ženy žádaným milencem a partnerem…

  • Co bys říkal tomu, kdybys už navždy neměl obavy z žen, ale naopak jsi jim rozuměl a už navždy uměl ženy milovat…
  • Jak by se ti líbilo být středem pozornosti žen s vědomím, že pro každou můžeš být skvělým milencem a partnerem…
  • Umět si ženu nejen získat, ale i udržet a naplnit tak poslání skvělého muže…
  • Naučit se, jak na ženské tělo hrát jako na dokonalý hudební nástroj…
  • Díky svoji vášni, energii, jistotě, sebevědomí, přirozenosti a opravdovosti…

Zaregistrujte se k odběru a Ebook je Váš!